Gotówka w codziennych transakcjach
Choć coraz rzadziej używamy gotówki w codziennych transakcjach, z pewnością zdarzają się sytuację, gdy się nią posługujemy. Na taką okoliczność warto wyposażyć się w wiedzę na temat weryfikacji banknotów. Jak rozpoznać fałszywy banknot i nie dać się oszukać?
Uczniowie klasy VIIID Patrycja Cupryjak, Judyta Chlewicka oraz Krzysztof Jaciubek przygotowali oraz przedstawili podczas spotkania online za pomocą aplikacji TEAMS prezentację na temat:
Gotówka jako powszechnie akceptowana metoda płatności w Polsce.
Jak bezpiecznie korzystać z gotówki i rozpoznawać zabezpieczenia polskich banknotów?
Podczas prezentacji uczniowie kl.VII i VIII dowiedzieli się, że aby sprawdzić autentyczność banknotu trzeba zastosować podstawową metodę:
- dotknij
- popatrz
- przechyl
Struktura papieru
Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia papieru, z którego zostały wykonane pieniądze. Łatwo rozróżnić, czy papier nie jest zbyt sztywny lub zbyt wiotki w porównaniu do banknotów, których zazwyczaj są dotykane. Oryginał będzie wydawał charakterystyczny „szeleszczący” dźwięk.
Należy również sprawdzić palcami powierzchnię banknotu. Bez problemu powinno się wyczuć nieznaczne wypukłości, a konkretnie na: portrecie władcy, godle i wszystkich napisach (np. „Narodowy Bank Polski”, nominał danego banknotu).
Nitka zabezpieczająca
Kiedy mamy przed oczami przednią część banknotu i spojrzymy pod światło, to po lewej stronie powinniśmy zobaczyć nitkę, a na niej malutkie cyferki, oznaczające nominał.
Rozeta
Po prawej stronie od portretu władcy można zobaczyć rozetę. Jeśli poruszamy banknotem w ręce, to zobaczymy, że zmienia ona kolor, mieni się. To kolejny dowód na autentyczność gotówki.
Mamy nadzieję, że informacje podane podczas prezentacji okażą się pomocne w życiu codziennym podczas wszelkich transakcji gotówkowych. Szczególnie ważna, nie tylko wśród dorosłych ale również wśród młodzieży, jest umiejętność rozpoznawania autentyczności banknotów, by czuć się bezpiecznie w finansach osobistych.