Obóz polsko-czeski od 5 do 11 lipca 2021 r.
Współpraca polsko – czeska Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie i Zakladňy Skoly w czeskim Opočnie rozwija się od 2005 r. i przynosi coraz bardziej wymierne rezultaty w postaci wzajemnego zainteresowania sąsiadującymi krajami, przyjaźni pomiędzy dziećmi i kadrą oraz poszukiwania nowych form spotkań w przyszłości. To już siódma wizyta naszych przyjaciół na zaproszenie strony polskiej. 37 – osobowa grupa z Szkoły Podstawowej nr 3 przebywała na obozie od 5 do 11 lipca 2021 r. Organizator obozu Henryka Mazur i opiekunowie grupy polskiej: Ewa Kamińska, Agnieszka Mazur i Katarzyna Gadek dniem i nocą czuwali nad bezpieczeństwem i dobrymi humorami młodzieży. Dnia 8 lipca dołączyła do nas 30 osobowa grupa ze szkoły w Czechach wraz z opiekunem oraz władzami miasta.
Nasz ośrodek, Willa Alfa usytuowany był w samym sercu Kudowy Zdroju, u podnóża Gór Stołowych. Dni upływały nam na tworzeniu i zacieśnianiu wzajemnych relacji, poznawaniu nowych miejsc, zdobywaniu bezcennych doświadczeń i wiedzy o otaczającym nas świecie. Uczyliśmy się nowych rzeczy dobrze się przy tym bawiąc, a przecież nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty. Swoją obozową przygodę rozpoczęliśmy od poznania najbliższej okolicy. Kierunkiem pierwszego spaceru stał się Park Zdrojowy w Kudowie, gdzie zaskoczyła nas ogromna ilość egzotycznych palm, przywołujących na myśl raczej śródziemnomorskie wybrzeże niż górski kurort. Miło spędziliśmy czas delektując się wyśmienitymi łakociami z tamtejszej cukierni.
Drugiego dnia obozu udaliśmy się do Czech, gdzie mieliśmy okazję napawać się widokiem niezwykłych, wznoszących się ku niebu skał. Kierując się wyznaczonym szlakiem przeszliśmy ten fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury i choć zmęczeni, byliśmy pod ogromnym wrażeniem Skalnego Miasta.
Następnego dnia mieliśmy niepowtarzalną okazję przenieść się do beztroskiego świata dzieciństwa podczas wizyty w Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju. Wiemy już czym bawili się nasi pradziadkowie oraz jak zmieniały się nasze ulubione zabawki na przełomie dekad. W tym miniaturowym świecie każdy z nas znalazł coś intrygującego i nie chciał z niego wyjść. Dodatkowo, podczas warsztatów muzealnych mogliśmy własnoręcznie wykonać drewnianą zabawkę, wykazując się przy tym kreatywnością i talentem artystycznym.
Kolejny dzień obozu spędziliśmy z naszymi kolegami z Czech. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Papiernictwa, gdzie zobaczyliśmy na żywo jak wytwarza się papier według znanej od średniowiecza technologii na dawnych maszynach oraz poznaliśmy jego ciekawą historię. Następnie swoje kroki skierowaliśmy do bogatej w źródła mineralne Polanicy – Zdrój, gdzie podczas spaceru główną promenadą parku biegnącą od pijalni ku obeliskowi Adama Mickiewicza, mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe, ukwiecone kobierce i fontanny oraz spróbować wyjątkowej wody mineralnej. Po powrocie do Kudowy i wspólnym obiedzie przyszedł czas na bliższe poznanie naszych gości. Odwiedzili nas Šárka Škrabalová, burmistrz czeskiego Opoćna, Václav Slezák, zastępca burmistrza, Marie Baranová – tłumacz, Eva Aleksanderová – dyrektor Szkoły Podstawowej w czeskim Opočnie oraz 30 uczniów wraz z wychowawcą. Podczas gry integracyjnej staraliśmy się zapamiętać i powtórzyć jak najwięcej imion. Nie było to łatwe, ponieważ wymowa polskich i czeskich imion znacząco się różni, ale mieliśmy przy tym mnóstwo śmiechu. Następnie zaprosiliśmy nowych kolegów do wspólnego odtańczenia belgijki, żywiołowego tańca w parach. Dużą dawkę adrenaliny dostarczył nam wspólny mecz siatkówki oraz zmagania w tenisa stołowego i badmintona. Niezwykłą frajdę sprawiła nam możliwość spędzenia kilku chwil w mniejszych grupach i szukanie „wspólnego języka”, aby się porozumieć. Aktywność uczestników została nagrodzona – wszyscy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe upominki. Władze czeskiego Opočna gorąco podziękowały nam za miło spędzony dzień oraz wyraziły chęć dalszej współpracy zapraszając nas na obóz w Czechach w przyszłym roku. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i nasi przyjaciele musieli wracać do domu. Na szczęście pozostawili po sobie mnóstwo ciepłych wspomnień oraz nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku w podobnym gronie. Kolejny dzień obozu rozpoczął się od odwiedzin delegacji z naszego rodzinnego miasta, Opoczna. Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Edyta Skorupska, Prezes PGK Krzysztof Owczarski i Prezes ZGM Marcin Jędrasik. Dalszą część dnia poświęciliśmy na zacieśnianie relacji w naszej grupie. Wspólnym rozmowom i żartom nie było końca. Aby aktywnie zakończyć dzień najpierw wybraliśmy się na spacer do Parku Zdrojowego, a następnie wskoczyliśmy w stroje kąpielowe i oddaliśmy się beztroskim zabawom w parku wodnym. Ostatni dzień spędziliśmy w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie mogliśmy bliżej poznać walory przyrodnicze i kulturowe tego regionu. Ogromne wrażenie zrobiły na nas nowoczesne, multimedialne i interaktywne ekspozycje, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę zarówno w zakresie fauny i flory, jak i przyrody nieożywionej.
Na koniec wróciliśmy jeszcze na chwilę do Parku Zdrojowego, by kupić pamiątki i zrobić zdjęcia, które będą przypominać nam o tym niezwykłym miejscu
i wspólnie spędzonym czasie. W końcu nadeszła pora na powrót do domu. Z łezką w oku spakowaliśmy walizki i udaliśmy się w kierunku Opoczna. Wierzymy jednak, że wspomnienia z tego miejsca pozostaną z nami na zawsze.
Oprócz poznania walorów turystyczno – krajoznawczych rejonu Gór Stołowych oraz pielęgnowania przyjaźni polsko – czeskiej nasz obóz miał również wymiar edukacyjny. Wychowawcy zachęcali uczestników do wartościowego, kreatywnego spędzania wolnego czasu, dbania o prawdziwe relacje i unikania kuszących pokus jakimi są używki. Obozowicze wzięli udział w konkursie profilaktycznym „Nie daj się nałogom, bądź po prostu sobą”, w trakcie którego tworzyli plakaty promujące właściwe postawy i zachowania oraz zachęcające do rezygnacji z używek. Wykazali się przy tym dużą pomysłowością, talentem plastycznym i zaangażowaniem. Wierzymy, że tego rodzaju aktywności pomogą im w dokonywaniu właściwych wyborów w przyszłości i uchronią ich przed zgubnymi skutkami różnego rodzaju nałogów.
Konkurs profilaktyczny
Czy to Kudowa Zdrój czy może Palm Beach?
Wsłuchani w historie zabawek z naszego dzieciństwa w Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju
Skalne miasto w Czechach
Warsztaty, w trakcie których wykonywaliśmy własne, drewniane zabawki
Uczymy się tańczyć belgijkę
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Próbujemy wody mineralnej w Polanicy Zdroju
Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju - grupa polsko-czeska
Czas bliżej poznać naszych gości – odwiedzili nas Šárka Škrabalová - burmistrz czeskiego Opoćna, Václav Slezák - zastępca burmistrza, Marie Baranová - tłumacz, dyrektor Zakladňy Skoly w czeskim Opočnie
Zabawy integracyjne polskiej i czeskiej młodzieży
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Nasze spotkanie dobiegło końca, ale liczymy, że pamięć o miło spędzonych chwilach z czeskimi przyjaciółmi pozostanie na długo.
Kudowa Zdrój – szaleństwa w parku wodnym
EKOCENTRUM Parku Narodowego Gór Stołowych
Odwiedziny Zastępcy Burmistrza Opoczna Tomasza Łuczkowskiego, Pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Edyty Skorupskiej, Prezesa PGK Krzysztofa Owczarskiego, i Prezesa ZGM Marcina Jędrasika
DZIĘKUJEMY NASZYM DARCZYŃCOM, KTÓRZY OD WIELU LAT
OBDAROWUJĄ DZIECI I MŁODZIEŻ POLSKO-CZESKĄ
Wszyscy zostali obdarowani niezwykłymi upominkami
Tegoroczny siedmiodniowy pobyt na międzynarodowym obozie w Kudowie Zdrój na Ziemi Kłodzkiej pozostawił niezatarty ślad we wspomnieniach i umysłach wszystkich obozowiczów.
Uczestnicy bez wyjątku byli sympatyczni, zdyscyplinowani, chociaż różnorodność charakterów czasami, ale tylko czasami dawała się kadrze we znaki. Zajęcia ułożone i przygotowane były tak, żeby każdy znalazł w nich coś dla siebie. Wycieczki piesze i autokarowe, ognisko, dyskoteki, konkursy - wszystko to sprawiło, że czas płynął bardzo szybko. Zanim się obejrzeliśmy – już trzeba było wracać do domu.
Ukoronowaniem pobytu, co też stało się już tradycją obozu, było uroczyste podsumowanie międzynarodowego pobytu uczestników 10. 07. 2021 roku. Nastąpiło wówczas rozstrzygnięcie wszystkich konkursów, zgodnie z obozowymi zwyczajami wręczenie nagród i niezwykłych pamiątek. A podsumowując mogę tylko dodać, iż tegoroczny obóz polsko-czeski zorganizowany w ramach zaprzyjaźnionych ze sobą bliźniaczych miast – Opoczno i Opočno miał być taki, po którym uczestnicy nie spodziewaliby się nic innego, jak doskonałej zabawy. Z takiego wyjazdu, jak zawsze mają wrócić zadowoleni, zdrowo wymęczeni od nadmiaru wrażeń, ale z nutką wspomnień i chęcią powrotu tam jeszcze raz. I to chyba po raz kolejny nam się udał.